Katolskie kajdany zrzuć! I młodzież zrzuca

4 List

„Dziennik Łódzki” publikuje dane, z których jasno wynika, że w ciągu ostatnich 3 lat z lekcji religii zrezygnowała większość uczniów łódzkich szkół.

W katechezie bierze udział mniej niż połowa uczniów łódzkich liceów i szkół zawodowych (6,3 tys. na 16,3 tys.), ale także podstawówek (17,7 tys. na 40,2 tys.). Przywiązany do lekcji religii okazał się tylko ostatni rocznik w historii wygasających gimnazjów (3,2 tys. na 4,3 tys.).” – czytamy w artykule.

Według rzecznika Archidiecezji Łódzkiej wpływ na taki stan rzeczy ma umieszczanie katechezy w nienajlepszych godzinach na planie lekcyjnym, czyli albo na pierwszej godzinie lekcyjnej, albo na ostatniej. Tezie tej zaprzecza Dariusz Chętkowski, nauczyciel etyki w XXI LO w Łodzi: „gdy katecheza wypada w środku, w bibliotece XXI LO nie starcza miejsca dla uczniów spędzających tam „okienka”. Dyrekcja musiała podjąć decyzję o łączeniu klas na katechezie, co kilka lat temu byłoby nie do pomyślenia”.

Zdaniem Chętkowskiego odchodzenie od katechezy w łódzkich szkołach przybrało w ostatnim czasie na sile i co ciekawe nie jest jednoznaczne z przyrostem uczniów na lekcjach etyki. „Uczniowie po wypisaniu się z religii nie chcą formalnie wiązać się z innym przedmiotem dodatkowym: koncentrują się na tych, z których wiedzę sprawdzają egzaminy.” – mówi Chętkowski.

Spadek liczby uczniów na lekcjach religii odnotowuje się również w innych miastach województwa łódzkiego, choć nie jest on tak lawinowy, jak w przypadku stolicy województwa.

>>>

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: