Krystyny Pawłowicz problemy okołomaciczne

2 List

Do tej pory przed spotkaniami z panią kanclerz PiS wyciszał antyniemiecką retorykę. Tym razem poszedł na całość. Jak to wpłynie na rozmowy?

Merkel przyjeżdża w piątek do Warszawy praktycznie z całym rządem. Jedynie jej ministrów gospodarki, pracy oraz rodziny będą reprezentować sekretarze stanu.

To już 15. konsultacje rządów obydwu krajów, poprzednie miały miejsce w czerwcu 2016 r. w Berlinie. Już wówczas efekt był skromniutki: zaprezentowano polsko-niemiecki podręcznik do historii i plan wspólnej budowy szkoły dla syryjskich uchodźców w Libanie.

Minimalizacja szkód

Z tego, co dowiadujemy się w naszych źródłach dyplomatycznych w Berlinie, wynika, że podczas przygotowania wizyty Merkel w Warszawie pojawiły się głosy, by konsultacje przesunąć – ze względu na ataki na Niemcy prowadzone przez polityków PiS i podległe mu media. Ale dzień przed wizytą w Warszawie zaplanowano wizytę Merkel w Kijowie – i trzeba by było odwołać oba spotkania, a to zaś nie wchodziło w grę.

 – Plan na te rozmowy to minimalizacja szkód. Nic nie załatwimy, miejmy to po prostu za sobą – mówi nasz rozmówca

Na piątek zaplanowano piętnaste już z rzędu polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Przyjeżdża do Warszawy kanclerz Angela Merkel i większość niemieckich ministrów. Z premierem Mateuszem Morawieckim i polskimi ministrami spotkają się w Belwederze i Kancelarii Premiera. Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że rozmowy będą dotyczyły gospodarki, polityki europejskiej i bezpieczeństwa.

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz oświadczył, że jednym z najważniejszych tematów ma być sprawa gazociągu Nord Stream 2. Wiceszef resortu spraw zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk mówił z kolei, że omawiana ma być również sytuacja Polaków w Niemczech.

Według polskiego MSZ, nie będzie omawiana kwestia reparacji wojennych, podnoszona w ostatnim czasie przez część polskich polityków.

Swoje nieodpowiedzialne trzy grosze wtrąciła na Twitterze PiS–owska funkcjonariuszka Krystyna Pawłowicz, proponując spis tematów jakich jej zdaniem dotyczyć powinno to ważne dla obu stron spotkanie:

„Stop Nordstream” i „reparacje dla Polski”, następnie „niemieckie obozy śmierci”, chociaż nie od dziś wiadomo, że m.in. ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel używa właśnie takiego sformułowania, a Angela Merkel mówiła otwarcie o „niemieckiej odpowiedzialności” za obozy.

Pawłowicz proponuje dalej: „Przeproście pana Tanderę (chodzi o byłego więźnia Auschwitz, Karola Tenderę, który pozwał niemiecką publiczną telewizją ZDF za sformułowanie „polskie obozy”), zabierajcie stąd swego antypolskiego szmatławca „Fakt”, nie wtrącajcie się w wewnętrzne sprawy Polski”. „Polska nie jest niemieckim landem” – pisze posłanka. W kolejnym tweecie dodaje: „I jeszcze zabrać stąd swego Tuska”.

W dalszych wpisach Pawłowicz podkreśla, że to „właśnie ona” przedstawia takie żądania i zapewnia, że kanclerz Niemiec się o nich dowie. Na razie o „stanowisku” Pawłowicz dowiedzieli się internauci i w swoich komentarzach nie zostawili na niej suchej nitki.

A tymczasem Donald Tusk składa życzenia wygranej Pawłowi Adamowiczowi w walce o prezydenturę Gdańska >>>

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: