W kuwecie Kaczyńskiego

1 List

Sekretarz stanu w administracji Billa Clintona w gorzkich słowach komentuje politykę Jarosława Kaczyńskiego. Madeleine Albright w książce „Faszyzm. Ostrzeżenie” krytycznie ocenia rządy Prawa i Sprawiedliwości, a o samym prezesie partii pisze w nieco sardonicznym tonie: „Wydaje się, że znajduje lepsze porozumienie ze swoimi kotami niż z obywatelami”

Albright twierdzi, że charyzmę Kaczyńskiego można tłumaczyć jego ekscentryczną osobowością. Nazywa go trudnym w kontakcie, ponurym, zatwardziałym kawalerem i gorliwym katolikiem, który jest na bakier z komputerem.

Autorka przypomina, jak PiS w 2015 roku odniosło zwycięstwo z hasłem „Polska wstaje z kolan”. „Od tego czasu Jarosław Kaczyński sprawuje rządy z tylnego siedzenia; podsyca nastroje konserwatywnego elektoratu, wytaczając armaty przeciw byłym komunistom, europejskim politykom oraz imigrantom, którzy według niego roznoszą «choroby i pasożyty»” – czytamy.

PiS przejmuje władzę
Kolejno Albright opisuje kroki PiS do całkowitego przejęcia kontroli nad państwem. Przypomina pozbawienie niezależności Trybunału Konstytucyjnego, co nazywa sprowadzeniem go do roli marionetki w rękach rządzących.

„W następnej kolejności parlament przyjął nowe prawo zwiększające kontrolę państwa nad mediami publicznymi. Znowelizowana ustawa o służbie cywilnej umożliwiła przeprowadzenie czystki w administracji publicznej, dokonano wymiany niemal wszystkich prominentnych oficerów w armii” – przytacza Albright.

„Kolejnym posunięciem władz było przejęcie kontroli nad Krajową Radą Sądownictwa (organ odpowiedzialny za powołania sędziowskie) oraz wysłanie niemal połowy sędziów Sądu Najwyższego na emeryturę” – dodaje.

>>>

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: